Wełna mineralna – idealna do ocieplania poddaszy

Koszty za energię z roku na rok są coraz wyższe. Właśnie dlatego poszukujemy skutecznych sposobów, które pozwolą nam zabezpieczyć dom przed jej utratą. Według statystyk przez poddasze ucieka 25% energii cieplnej, dlatego niezwykle ważne jest odpowiednie zabezpieczenie poddasza, które zatrzyma ciepło wewnątrz budynku.

Czym ocieplić poddasze

Większość budynków w naszym kraju ma budowę szkieletową. Ocieplenie umieszcza się pomiędzy elementami konstrukcyjnymi. Najczęściej wybieranym materiałem są termoizolacyjne materiały sprężyste czyli wełna mineralna (szklana lub skalna), które w łatwy sposób można umieścić między kolejnymi belkami. Końcowym produktem uzyskanym z przetwarzania wełny są płyty lub maty o gęstości od 20 do 100 kg/m3. Co najważniejsze wełna jest produktem niepalnym, co zapewnia jej miejsce lidera na rynku materiałów wykorzystywanych do ocieplania poddaszy.

Wełna mineralna – zalety

Obok styropianu jest najczęściej wybieranym materiałem do ocieplania budynków. Wełna mineralna bardzo dobrze pochłania dźwięki. Poza tym jest sprężysta oraz wytrzymała. Posiada niski współczynnik przewodzenia ciepła. Do tego posiada różną gęstość i twardość. Wełna mineralna jest niepalna, co stanowi dodatkową barierę w wypadku wystąpienia ognia.

Wełna mineralna – uwagi

Wełna mineralna jest materiałem pylącym, dlatego niezwykle ważne jest zachowanie ostrożności podczas montażu. Należy chronić układ oddechowy, do którego mogą przedostać się drażniące cząstki występujące w wełnie.

Błędy popełniane podczas ocieplania poddasza

Ocieplając poddasze szczególna uwagę należy zwrócić, na sposób montażu elementów stanowiących warstwę zatrzymującą ciepło wewnątrz budynku. Niestaranne docinanie waty, może spowodować, iż ciepło wciąż będzie uciekać przez dach. Wełniane maty powinny być o ok. 6 cm szersze, niż rozstaw żeber szkieletu. Wciskanie wełny na siłę również spowoduje utratę ciepła. Upychanie wełny zniszczy jej strukturę i zmniejszy izolacyjność. Niezwykle ważne jest zamocowanie izolacji wokół okien. Większość okien nie posiada specjalnych ramek termoizolacyjnych, dlatego między ościeżnicami a krokwiami musi znaleźć się choć niewielka warstwa izolacyjna.

rockwool

Be the first to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie pojawi się na stronie.


*